The BX-4 Range HD Gen 2 range-finding binoculars are built to perform in the harshest conditions. They’re waterproof fog proof and feature best-in-class light transmission resolution and edge-to-edge HD clarity. Features interchangeable form-fit eyecups; multiple magnifications and programmable power buttons.
Leupold 185700 BX-4 Range HD Gen2 12x50mm Shadow Gray
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,599.99 Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99.
Availability: 10 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Binoculars |
| Series | Rangefinding |
| Model | BX-4 |
| Magnification | 12x |
| Color | Shadow Gray |
| Wireless Capable | No |
| Field of View | 5.20 Degrees |
| Objective | 50mm |
| Close Focus | 13 ft |
| Eye Relief | 14mm |
| Battery Size | CR2 |
| Length | 6.25″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Min Distance | 1300 yds |
| Weight | 37 oz |
| Display | OLED |
| Exit Pupil Diameter | 4.20mm |
| Diopter Adjustment | -3.50 / +3.50 |
| Max Distance | 4000 yds |
Be the first to review “Leupold 185700 BX-4 Range HD Gen2 12x50mm Shadow Gray” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.





Reviews
There are no reviews yet.