Leupold ringmounts are a high-quality alternative to firearm manufacturer ringmounts or as a no-tap mounting method for most .22 rimfire rifles with an 11mm 13mm or 3/8” dovetail rail. This model is designed to fit a Ruger M77 and because these rings are machined from solid steel they offer superior integrity and tighter tolerances.
Leupold 51042 Ringmounts Matte Black 30mm High
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$81.34 Original price was: $81.34.$62.57Current price is: $62.57.
Availability: 2 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Scope Rings |
| Model | Ringmounts |
| Firearm Fit | Ruger M77 |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Matte Black |
| Material | Steel |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | 3 / 8″ / 11mm / 13mm Dovetail |
| Mount Height | 1.03″ |
| Pieces | 2 |
| Ring Height | High |
| Weight | 5.20 oz |
Be the first to review “Leupold 51042 Ringmounts Matte Black 30mm High” Cancel reply
Related Products
-
Wilson Combat NULA-SM30M Aluminum 30mm Tube Medium
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM30L Aluminum 30mm Tube Low
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM30H Aluminum 30mm Tube High
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM1M Aluminum 1″ Tube Medium
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95.





Reviews
There are no reviews yet