The BX-1 Rogue 8x25mm Compact is at home in the field at the game and everywhere else people want to get close to the action. Its compact design delivers clarity and brightness that never disappoints.
Leupold 59220 BX-1 Rogue 8x25mm Black
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$108.98 Original price was: $108.98.$83.83Current price is: $83.83.
Availability: 2 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Binoculars |
| Series | Rogue |
| Model | BX-1 |
| Magnification | 8x |
| Color | Black |
| Size | Compact |
| Field of View | 377 ft @ 1000 yds |
| Objective | 25mm |
| Close Focus | 14.10 ft |
| Eye Relief | 15mm |
| Length | 4.30″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Includes | Case / Lens Cloth & Covers / Strap |
| Min Distance | 57mm |
| Weight | 12.70 oz |
| Exit Pupil Diameter | 3.10mm |
| Max Distance | 71mm |
Be the first to review “Leupold 59220 BX-1 Rogue 8x25mm Black” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.





Reviews
There are no reviews yet