The Leupold BackCountry series comes in cross-slot and ringmount styles that accept both Picatinny and Weaver-style rings. This cross-slot model is specifically designed to fit any riflescope with a 35mm maintube. Constructed with incredibly lightweight 7075-T6 aluminum and a milled in recoil lug and low-profile keeper screw the BackCountry series is one of our lightest and most rugged hunting-style mounts yet.
Leupold 175123 BackCountry Cross-Slot Matte Black 35mm High
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$113.87 Original price was: $113.87.$87.59Current price is: $87.59.
Availability: 6 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Scope Rings |
| Model | BackCountry Cross-Slot |
| Tube Diameter | 35mm |
| Color | Matte Black |
| Material | 7075 T-6 Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Style | Weaver |
| Objective | 50mm |
| Mount Height | 1.09″ |
| Pieces | 2 |
| Ring Height | High |
| Weight | 3.60 oz |
Be the first to review “Leupold 175123 BackCountry Cross-Slot Matte Black 35mm High” Cancel reply
Related Products
-
Wilson Combat NULA-SM30M Aluminum 30mm Tube Medium
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM30L Aluminum 30mm Tube Low
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM30H Aluminum 30mm Tube High
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95. -
Wilson Combat NULA-SM1M Aluminum 1″ Tube Medium
$79.23Original price was: $79.23.$60.95Current price is: $60.95.





Reviews
There are no reviews yet