The BX-5 Santiam HD 15x56mm binocular boasts a clear and powerful 15x magnification to make identifying your target a lot easier. Built for epic adventures in harsh environments. The huge forgiving eyecups is made for long glassing sessions. Extra-low dispersion HD lenses and the Twilight Max Light Management System combine to give you a crisp image vibrant color and optimal contrast in harsh or poor light. With Abbe-Koenig roof prisms ramping up light transmission they also redefine low-light performance clarity and resolution at extreme long range. Includes Pro Gear Accessories- Go Afield shoulder strap binocular case bino tray lens covers and a lens cloth.
Leupold 172457 BX-5 Santiam HD 15x56mm Abbe-Koenig Roof Prism Shadow Gray Armor Coated
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,754.99 Original price was: $1,754.99.$1,349.99Current price is: $1,349.99.
Availability: 1 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Binoculars |
| Series | Santiam HD |
| Model | BX-5 |
| Magnification | 15x |
| Finish | Shadow Gray Armor Coated |
| Field of View | 231 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 18mm |
| Length | 8.20 |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Diopter |
| Includes | Shoulder Strap / Lens Cover & Cloth |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Prism Type | Abbe-Koenig Roof |
| Weight | 45 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 3.70mm |
| Short Focus | 9.80 ft |
Be the first to review “Leupold 172457 BX-5 Santiam HD 15x56mm Abbe-Koenig Roof Prism Shadow Gray Armor Coated” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.





Reviews
There are no reviews yet