Originally developed for the Israel Defense Force (IDF) the Mepro M21 Red Dot Day/Night Self-Illuminated Reflex Sight represents the best of Meprolight tritium technology and remains on active duty for the IDF and militaries and law enforcement worldwide. Dual illuminated 1X Red-Dot reflex sight. Large 30mm diameter lens with 4.3 MOA Dot. Large field of view for rapid target acquisition. The MEPRO M21 is suitable for Night Vision Goggles or scopes including those with GEN III tubes and magnifying scopes such as the Mepro MX3F/T. Easy positioning of Magnifier close to the sights optics with no decrease in the field-of-view and without compromising convenient switch operation.
Meprolight USA 626210 Mepro M21 Black 1x 30mm 4.3 MOA Dot Illuminated Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$558.99 Original price was: $558.99.$429.99Current price is: $429.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Meprolight USA |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | M21 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Reticle | 4.3 MOA Dot Illuminated |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny QD |
| Field of View | Unlimited |
| Objective | 30mm |
| Brightness Settings | 1 Daytime / 1 Night Vision |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Always On |
| Length | 114 mm / 4.48″ |
| Proofs | Weather Resistant |
| Power Source | Fiber Optic / Tritium |
| Battery Life | Unlimited |
| Dot Size | 4.3 MOA |
| Height | 2.75″ |
| Width | 70 mm / 2.75″ w / Picatinny Adapter |
| Weight | 372 g / 13.12 ox w / Picatinny Adapter |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Meprolight USA 626210 Mepro M21 Black 1x 30mm 4.3 MOA Dot Illuminated Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.