The MEPRO M22 self-Illuminated Reflex Sight is the upgraded version of the iconic MEPRO M21 sight. It is thinner lighter with enhanced performance and a sleek design. It maintains the same rugged Mil-Spec dependability as the MEPRO M21. Like the MEPRO M21 the new sight is self-powered by fiber optics and tritium. No batteries needed and no 0n/Off buttons. It is operational 24/7/365 day or night in any weather condition. Always on. Always ready. The reticle is illuminated by an advanced fiber optic collectorsystem during the day and by a self- powered tritium lightsource at night. An optimized light-collection system allows asmaller aiming point resulting in greater accuracy.The dot illumination adapts automatically based on ambientlight while showing sharp contrast between the aiming dotand the target point of aim.The red MEPRO M22 reticles are crisp distinct and areavailable in 2.2 MOA Bullseye and 4.3 MOA dot.The thin frame display window allows the shooter to keepboth eyes open for better battlefield situational awareness.
Meprolight USA 56223000 M22 Black 1x30mm Red Bullseye Illuminated Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$649.99 Original price was: $649.99.$499.99Current price is: $499.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Meprolight USA |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | M22 |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Reticle | 2.2 MOA Red Bullseye |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny QD |
| Field of View | Unlimited |
| Objective | 30mm |
| Brightness Settings | 1 Daytime / 1 Night Vision |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Always On |
| Length | 4.48″ |
| Proofs | Weather Resistant |
| Power Source | Fiber Optic / Tritium |
| Battery Life | Unlimited |
| Dot Size | 2.2 MOA |
| Height | 70mm / 2.75″ |
| Width | 55mm / 2.16″ |
| Weight | 372 g / 13.12 ox w / Picatinny Adapter |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Meprolight USA 56223000 M22 Black 1x30mm Red Bullseye Illuminated Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.