The Mepro MMX4 micro is a compact lightweight magnifier that will extend your effective range of your red dot or 1x reflex sight. Reducing the footprint saving rail space and weight on your firearm. Elevation and windage dials provide precise FOV line of sight alignment. A wide FOV enables rapid target acquisition with both eyes open which is ideal where agility. The Mepro MMX4 micro magnifier attaches to any MIL-STD-1913 rail directly behind your optic. When not in use the Mepro MMX4 can be flipped out of the way by depressing a push button. No batteries needed. Includes two rubber covers and side flip mount.
Meprolight USA 8016000200 MMX4 Micro Magnifier Black 4x24mm Picatinny Rail Mount Includes Side Flip Mount
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$558.99 Original price was: $558.99.$429.99Current price is: $429.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Meprolight USA |
| Category | Red Dot Sights |
| Series | Micro Magnifier |
| Model | MMX4 |
| Magnification | 4x |
| Color | Black |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Objective | 24mm |
| Eye Relief | 2.65″ |
| Length | 3.20″ |
| Proofs | Water / Weather Resistant |
| Height | 1.58″ |
| Weight | 6.90 oz |
| Exit Pupil Diameter | 6mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | +2 / -2 |
Be the first to review “Meprolight USA 8016000200 MMX4 Micro Magnifier Black 4x24mm Picatinny Rail Mount Includes Side Flip Mount” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet