This scope mount from Midwest Industries makes taking your scope off your firearm a breeze. It features a quick detach lever so there is no need to carry multiple tools. It is made of 6061 aluminum to ensure a long life of reliability and dependability. 1.40″ Offset from base to first ring. Places the scope above the top of the rifle allowing for the use of scopes with up to a 56mm objective. Patented QD lever by Elite Defense.
Midwest Industries MIQD30SM 30mm QD Scope Mount/Ring Combo Black Hardcoat Anodized
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$259.94 Original price was: $259.94.$199.95Current price is: $199.95.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Midwest Industries |
| Category | Bases |
| Series | Scope Mount/Ring Combo |
| Model | 30mm QD |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black Hardcoat Anodized |
| Firearm Type | AR Platform |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Rings Included | Yes |
| Style | Quick Detach / Offset |
| Length | 6.0″ |
| Height | 3.0″ |
| Includes | Mounting Hardware |
| Mount Height | 1.50″ |
| Width | 2″ |
| Weight | 8.40 oz |
Be the first to review “Midwest Industries MIQD30SM 30mm QD Scope Mount/Ring Combo Black Hardcoat Anodized” Cancel reply
Related Products
-
TRJ AC32127 RMRCC MOUNT PLATE FOR ZEV STYLE SLIDES
$36.32Original price was: $36.32.$27.94Current price is: $27.94. -
C&h Precision WLPDP2.0RSH Walther DEFENSE PDP 2.0 Black Anodized Trijicon/Holosun Pattern Footprint
$103.99Original price was: $103.99.$79.99Current price is: $79.99. -
C&H RISER-ACRO-XL PICATINNY RISER MOUNT AIMPOINT
$108.54Original price was: $108.54.$83.49Current price is: $83.49. -
C&H RISER-RSH PICATINNY RISER MOUNT TRJ RMR
$108.54Original price was: $108.54.$83.49Current price is: $83.49.




Reviews
There are no reviews yet