Mossberg’s Patriot Vortex Scoped Combos feature drop box magazines recessed crowns fluted barrels spiral fluted bolt streamlined bolt handle Weaver scope bases patented LBA user-adjustable trigger system. Crossfire II3-940 Riflescope with Dead-Hold BDC Reticle features long eye relief a fast-focus eyepiece fully multi-coated lenses and resettable MOA turrets. Clear tough and bright the hard anodized single-piece aircraft-grade aluminum tube is nitrogen purged and o-ring sealed for waterproof/fogproof performance. The Dead-Hold BDC Reticles customized hashmark design helps eliminate guesswork on holdover and windage corrections. Good at varying ranges where estimating holdover is a concern.
Mossberg 28127 Patriot Walnut-Vortex Scope Combo 7mm Rem Mag 3+1 24″ Threaded/Fluted Barrel w/Recessed Match Crown Matte Blued Metal Spiral-Fluted Bolt Walnut Stock Drop Box Magazine Adjustable LBA Trigger Includes Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$859.69 Original price was: $859.69.$661.30Current price is: $661.30.
Availability: 24 in stock
| Brand | Mossberg |
| Category | Rifles |
| Series | Walnut-Vortex Scope Combo |
| Model | Patriot |
| Caliber | 7mm Rem |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Bolt |
| OAL | 44.75″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None Weaver Style Bases |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Twist | 1:9.50″ |
| Optic Description | Vortex Crossfire II 3-9x40mm |
| Optic Type | Scope |
| Application | Field |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Two-Position |
| Barrel Description | Fluted |
| Barrel Length | 24″ |
| Length of Pull | 13.75″ |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Trigger | Adjustable LBA |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Finish | Walnut |
Be the first to review “Mossberg 28127 Patriot Walnut-Vortex Scope Combo 7mm Rem Mag 3+1 24″ Threaded/Fluted Barrel w/Recessed Match Crown Matte Blued Metal Spiral-Fluted Bolt Walnut Stock Drop Box Magazine Adjustable LBA Trigger Includes Vortex Crossfire II 3-9x40mm Scope” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet.