The Defender 9mm features the innovative side-cocking action with scoped mount. It has a threaded barrel lever safety selector 30-round magazine parkerized finish 1:14 twist and a plastic carrying case. It has a 6″ barrel. Made in the USA.
MasterPiece Arms 30SST Defender 9mm Side Cocking Scope Mount 9mm Luger 30+1 6″ Threaded Barrel Aluminum Lower Receiver w/Mounted Short Accessory Rail Black Parkerized Finish Machined Aluminum Grip Polymer Magazine Safety Lever Selector Optics Ready
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$679.48 Original price was: $679.48.$522.68Current price is: $522.68.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | MasterPiece Arms |
| Category | Tactical Pistols |
| Series | 9mm Side Cocking Scope Mount |
| Model | Defender |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 6″ to 6.99″ |
| Capacity | 30 1 |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 11.25″ |
| Sights | Adjustable Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Grips | Black Aluminum |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Lever |
| Barrel Length | 6″ |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Black Parkerized |
| Weight | 57 oz |
Be the first to review “MasterPiece Arms 30SST Defender 9mm Side Cocking Scope Mount 9mm Luger 30+1 6″ Threaded Barrel Aluminum Lower Receiver w/Mounted Short Accessory Rail Black Parkerized Finish Machined Aluminum Grip Polymer Magazine Safety Lever Selector Optics Ready” Cancel reply
Related Products
-
Alpha Foxtrot AA08X1HXX-XABK20 AFMG9 9mm Luger 20+1 7.50″ Black QPQ Threaded Barrel M-LOK Handguard Black Anodized Aluminum Receiver w/Picatinny Rail Black Polymer SB Tactical Brace MFT Grip
$913.42Original price was: $913.42.$702.63Current price is: $702.63. -
Sig Sauer 320FLUX9TACOPSTB P320 FLUX 9mm Luger 30+1 5.50″ Threaded Barrel Black Nitron Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail Black Stabilizing Brace Black Polymer Flux Chassis Grip Module Ambidextrous
$1,819.99Original price was: $1,819.99.$1,399.99Current price is: $1,399.99. -
Grand Power 197892030007 SP9A3G Stribog 9mm Luger 33+1 8″ Black Threaded Barrel M-LOK Handguard Flat Dark Earth Aluminum/Polymer Receiver w/Picatinny Rail Black Polymer PDW Tailhook Brace Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,091.70Original price was: $2,091.70.$1,609.00Current price is: $1,609.00. -
Grand Power 197892029988 SP9A3S Stribog 9mm Luger 30+1 5.50″ Black Threaded Barrel M-LOK Handguard Flat Dark Earth Aluminum/Polymer Picatinny Rail Receiver Black Polymer PDW Tailhook Brace Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,091.70Original price was: $2,091.70.$1,609.00Current price is: $1,609.00.






Reviews
There are no reviews yet.