Olight’s 1st 3-in-1 EDC flashlight winner of the Red Dot Award 2024. The Arkfeld Pro features 900mW ultraviolet light a 5.0 mW green laser and 1 300 lumens of white light. The CNC machined flat profile slips comfortably in your front pocket or bag for all-day ease. Navigate your way home through dark street corners. Five brightness levels selectable for different conditions. Premium aluminum profile IPX7 waterproof. Tough enough to support you in every moment. Approximately 2 and a half hours to fully charge.
Olightstore Usa Inc ARKFELDPRO3RBKCW Arkfeld Pro Black 1/15/100/420/1 300 Lumens White LED Green Laser UV Light
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$116.99 Original price was: $116.99.$89.99Current price is: $89.99.
Availability: 70 in stock
| Brand | Olightstore Usa Inc |
| Category | Flashlights |
| Model | Arkfeld Pro |
| Color | Black |
| OAL | 4.72″ |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | Aluminum |
| Run Time | 2.17-264 Hours |
| Wavelength | 510-530 nM |
| Output | 1 / 15 / 100 / 420 / 1 300 Lumens / 900 mW (UV) / 5.0 mW (Green Laser) |
| Rechargeable | Yes |
| Switch Type | Central Push Button / Selector |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Modes | Moonlight / Low / Medium / High / Turbo / Strobe / Constant / Momentary |
| Laser Color | Green |
| Power Source | Battery |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Polymer Battery 1 500 mAh |
| Bulb Type | LED |
| Height | 0.63″ |
| Includes | Arkfeld Pro / MCC 1A Magnetic USB Charging Cable / Pocket Clip |
| Width | 1.06″ |
| Weight | 3.92 oz |
| Range | 102 Meters |
| Filter Color | White |
Be the first to review “Olightstore Usa Inc ARKFELDPRO3RBKCW Arkfeld Pro Black 1/15/100/420/1 300 Lumens White LED Green Laser UV Light” Cancel reply
Related Products
-
STL 89022 PROTAC 2.0 HPXUSB(1)SL-B26 BATTERY USBC
$142.92Original price was: $142.92.$109.94Current price is: $109.94. -
STL 89021 PROTAC 2.0 HPX (2)CR123 LITH BATTERY
$128.64Original price was: $128.64.$98.95Current price is: $98.95. -
Olightstore Usa Inc OCLIPPROBLK Oclip Black Aluminum 500/380/40 Lumens
$51.99Original price was: $51.99.$39.99Current price is: $39.99. -
Lb Marketing 98295 Dover Black Aluminum 1000 Lumens
$36.14Original price was: $36.14.$27.80Current price is: $27.80.





Reviews
There are no reviews yet