The Pard NV007S Clip-on Night Vision Scope with rangefinder features two color modes- Color mode is for day time use and the picture is rich and colorful. Black and white mode is for night vision. You can turn on the fill light when you switch to night vision mode for better target recognition in a wide array of environments; enables to get clear images without glasses just rotating eyepiece wheel; self activated recording when the scope detects recoil; buttons were designed in soft silicone material to minimize sound to zero and optical magnification to experience HD images without distortion. Optically zoom up to 14x to improve the detail and aiming precision.
PARD NV007SP850LRF NV007S Night Vision Clip On Black 4x 14.50mm Features Laser Rangefinder
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$843.70 Original price was: $843.70.$649.00Current price is: $649.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | PARD |
| Category | Night Vision Scopes |
| Model | NV007S |
| Magnification | 4x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Mount Type | Clip-On |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 22 Degrees |
| Wavelength | 850nM |
| Resolution | 1920×1080 |
| Objective | 14.50mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 25mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Zoom | 1x-3.5x |
| Proofs | Fog / Shock / Waterproof / Weather Resistant |
| Modes | Black & White / Color |
| Power Source | USB-C |
| Compatible With | PardVision App |
| Infrared Illuminator | Adjustable |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Scope Type | Clip On |
| Controls | Direct |
| Display | 1024×768 OLED |
| Features | Laser Rangefinder |
| Memory | Up to 128GB / SD Card |
| Picture or Video | Photo / PiP / Video |
| Diopter Adjustment | -5 / +5 |
| Video Settings | .mp4 |
Be the first to review “PARD NV007SP850LRF NV007S Night Vision Clip On Black 4x 14.50mm Features Laser Rangefinder” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.




Reviews
There are no reviews yet