Minuteman Rifle 5.56x45mm NATO 13.75″ Barrel w/pinned Dead Air muzzle brake 13″ Renegade Rail Mid-Length Lo Pro DI Gas Block.
Patriot Ordnance Factory 02045 Minuteman 5.56x45mm NATO 30+1 13.75″ Black Steel Threaded Barrel Black Anodized Aluminum Receiver 13″ Renegade Rail Handguard
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,884.38 Original price was: $1,884.38.$1,449.52Current price is: $1,449.52.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Patriot Ordnance Factory |
| Category | Tactical Rifles |
| Model | Minuteman |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length Range | 13″ to 13.99″ |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 30+1 |
| OAL | 34″ |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Chrome Moly Vanadium |
| Muzzle | Dead Air Muzzle Brake |
| Twist | 1:7″ |
| Handguards | 13″ Renegade Rail |
| Trigger Pull Weight | 3.50 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 13.75″ |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Weight | 6.20 lbs |
Be the first to review “Patriot Ordnance Factory 02045 Minuteman 5.56x45mm NATO 30+1 13.75″ Black Steel Threaded Barrel Black Anodized Aluminum Receiver 13″ Renegade Rail Handguard” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet