The NEW AT400 composite crossbow from CenterPoint Archery is sure to hit its mark. A full composite stock and rail system provides a lightweight but solid back bone for this crossbow keeping this bow around 8 pounds fully loaded. Easy one bolt riser to rail assembly gets you on the range fast. Includes a detachable silent crank adjustable ergonomic foregrip 4x32mm scope oversized stirrup and three (3) 20-inch .003 carbon arrows and quiver
Ravin Crossbows C0018 AT400 400FPS 7.5 lbs 33″ Black
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$402.94 Original price was: $402.94.$309.95Current price is: $309.95.
Availability: 12 in stock
| Brand | Centerpoint |
| Category | Bows |
| Model | AT400 |
| Color | Black |
| Stock Material | Composite |
| Scope | 4x32mm |
| Length | 33″ |
| Cocked Width | 14.5″ |
| Additional Information | FPE 142 ft-lbs |
| FPS | 400 |
| Stock Type | Fixed |
| Weight | 7.5 lbs |
| Draw Weight | 200 lbs |
| Similar Items | ARCHERY |
| Search Code | CENTERP |
Be the first to review “Ravin Crossbows C0018 AT400 400FPS 7.5 lbs 33″ Black” Cancel reply
Related Products
-
CP C0002 TRAD 405 405FPS 7.5 33.2
$313.66Original price was: $313.66.$241.28Current price is: $241.28. -
Tenpoint CB240021899 TX440 Draw Weight 300 28″ Long
$3,249.99Original price was: $3,249.99.$2,499.99Current price is: $2,499.99. -
CP C0020 SNIPER G4D NEW
$506.73Original price was: $506.73.$389.79Current price is: $389.79. -
RAVIN R062 RAVIN 470
$3,249.99Original price was: $3,249.99.$2,499.99Current price is: $2,499.99.





Reviews
There are no reviews yet.