The 3 Tactix 3X Magnifier is the perfect compliment to red dot sights. Weighing less than eight ounces and with a flip-away QD mount add a tremendous amount of versatility to rifles without adding much of anything else.
Riton Optics 3T3XMAG24 3 TACTIX Magnifier Black 3x 22mm
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$323.70 Original price was: $323.70.$249.00Current price is: $249.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | Riton Optics |
| Category | Red Dot Sights |
| Series | Magnifier |
| Model | 3 TACTIX |
| Magnification | 3x |
| Color | Black |
| Material | 6061-T6 Aluminum |
| Field of View | 36.70 ft @ 100 yds |
| Objective | 22mm |
| Eye Relief | 2.75″ |
| Length | 2.72″ |
| Parallax Adjustment | 100 yds |
| Weight | 7.90 oz |
| Exit Pupil Diameter | 6mm |
Be the first to review “Riton Optics 3T3XMAG24 3 TACTIX Magnifier Black 3x 22mm” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.