The RM1S is a precision-engineered optic-ready striker-fired pistol with a crowned match barrel; Responsive grip texture; flat-face trigger with an extra-short reset; slide anti-glare serrations; ambidextrous controls; funneled magazine well; deep grip serrations front and rear w/modular backstraps to fit any hand size; textured index points on both sides of the frame to aid in recoil management and driving the gun; oversize and undercut trigger guard and extended beavertail for recoil management. Includes four mags Savior Specialist pistol bag and Viridian RFX11 green dot reflex sight.
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$635.70 Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00.
Availability: 81 in stock
| Brand | Rost Martin |
| Category | Pistols |
| Series | Bundle *CA Compliant |
| Model | RM1S |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.10″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Steel |
| Sights | White Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Serrated w / Optic |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Crowned |
| Frame Size | Sub-Compact |
| Grips | Textured |
| Optic Description | Viridian RFX-11 Green Dot |
| Trigger Pull Weight | 5 lbs |
| Height | 5″ |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 3.60″ |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1.32 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70. -
Alpha Foxtrot AA01X1END-PDBK10-GGC AF1911 Enhanced Full Size 9mm Luger 10+1 5″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$611.81Original price was: $611.81.$470.62Current price is: $470.62.




Reviews
There are no reviews yet.