GunStuff Exclusive. The SAUER 100 Classix XT raises the standard for entry-level rifles. The features include an adjustable single-stage trigger; three-position safety; hammer-forged barrel; three-lug bolt head; neutral cast for both left and right handed shooters; 60-degree bolt lift; EVER REST action bedding; double stack magazine and HS Precision stock. Suitable for all Remington 700 scope bases. We recommend the SAUER Hexalock mount.
Sauer 80118093 100 Classic XT GunStuff Exclusive Full Size 7mm Rem Mag 4+1 24.40″ Matte Blued Steel Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver Black/Red Webbing HS Precision Synthetic Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,061.57 Original price was: $1,061.57.$816.59Current price is: $816.59.
Availability: 2 in stock
| Brand | Sauer |
| Category | Rifles |
| Series | Classic XT |
| Model | 100 |
| Caliber | 7mm Rem Mag |
| Barrel Length Range | 24″ to 24.99″ |
| Stock Finish Group | Black / Red |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Trigger Pull Weight | 2.20- 4.20 lbs |
| Application | Field |
| Description | GunStuff Exclusive |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | 3-Position |
| Stock Description | HS Precision |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 24.40″ |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 6.90 lbs |
| Stock Finish | Black / Red Webbing |
Be the first to review “Sauer 80118093 100 Classic XT GunStuff Exclusive Full Size 7mm Rem Mag 4+1 24.40″ Matte Blued Steel Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver Black/Red Webbing HS Precision Synthetic Stock” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet.