The 93/93R17 XP Brush Camo features a factory mounted boresight 3-9x40mm black scope; a coyote tan action and barrel while the stock is covered in brush camo; adjustable AccuTrigger customized trigger pill and the carbon steel barrel is button rifled.
Savage Arms 90757 93 XP 22 WMR 10+1 21″ Coyote Tan Cerakote Button-Rifled Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver Brush Camouflage Fixed Synthetic Stock Weaver 3-9x40mm
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$716.61 Original price was: $716.61.$551.24Current price is: $551.24.
Availability: 4 in stock
| Brand | Savage Arms |
| Category | Rifles |
| Series | XP |
| Model | 93 |
| Caliber | 22 WMR |
| Barrel Length Range | 21″ to 21.99″ |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 39.75″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Coyote Tan Cerakote |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Twist | 1:16″ |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Scope | Yes |
| Optic Description | Weaver 3-9x40mm Scope |
| Trigger Pull Weight | 2.50-6 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Button Rifled |
| Barrel Length | 21″ |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Coyote Tan Cerakote |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 6.20 lbs |
| Stock Finish | Brush Camo |
Be the first to review “Savage Arms 90757 93 XP 22 WMR 10+1 21″ Coyote Tan Cerakote Button-Rifled Barrel & Drilled & Tapped Steel Receiver Brush Camouflage Fixed Synthetic Stock Weaver 3-9x40mm” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet