The DMR- Dedicated Marksman Rifle is Seekins do-it-all hammer. Designed for the rigorous and rough lifestyle of competition and duty use this rifle just won’t quit. The lower receiver offers ambidextrous controls maximizing efficient manipulation of the weapon from either side while the proprietary upper receiver and handguard offer a rigid stable platform for repeatable accuracy under any condition. Featuring a 5R 416 stainless steel barrel; IMRT-3 upper/SP223 lower 7075 billet aluminum; 15″ SP3Rv3 M-LOK handguard; Magpul PRS Lite stock; Seekins Low Profile adjustable gas block and single stage trigger.
Seekins Precision 0011300117BLK DMR 6mm ARC 30+1 18″ Black Oxide Threaded Barrel Picatinny Rail Aluminum Receiver 15″ SP3Rv3 M-LOK Handguard Black Synthetic Magpul PRS Lite Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,273.70 Original price was: $2,273.70.$1,749.00Current price is: $1,749.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Seekins Precision |
| Category | Tactical Rifles |
| Model | DMR |
| Caliber | 6mm ARC |
| Barrel Length Range | 18″ to 18.99″ |
| Gun Platform | AR-Style |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Seekins ATC Brake |
| Twist | 1:8″ |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | AR-15 |
| Grips | Black Polymer |
| Handguards | 15″ SP3Rv3 M-LOK |
| Trigger Pull Weight | 3 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Stock Description | Magpul PRS Lite |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 18″ |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Black Oxide |
| Trigger | Single Stage |
| Weight | 8.20 lbs |
| Stock Finish | Black |
| Handguard Finish | Armor Black |
Be the first to review “Seekins Precision 0011300117BLK DMR 6mm ARC 30+1 18″ Black Oxide Threaded Barrel Picatinny Rail Aluminum Receiver 15″ SP3Rv3 M-LOK Handguard Black Synthetic Magpul PRS Lite Stock Black Polymer Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet