The M1A Scout Squad combines the legendary power and reliability of the M1A with the quick handling and fast sight acquisition of a scout-style rifle. This means your rugged outdoors life just got a whole lot better. From the two-stage military trigger to the aperture-style rear sight (adjustable for windage and elevation) the Scout Squad takes the M1A design and adds a forward mount scope for the added versatility of extended eye relief optics. Its barrel is shortened to 18″ so its short handy dimensions will never get in the way of your big plans.
Springfield Armory AA9122 M1A Scout Squad 308 Win/7.62x51mm 10+1 18″ Black Parkerized Carbon Steel Barrel Black Parkerized Picatinny Rail Steel Receiver Walnut Fixed Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,296.06 Original price was: $2,296.06.$1,766.20Current price is: $1,766.20.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Springfield Armory |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Scout Squad |
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Win / 7.62x51mm |
| Barrel Length Range | 18″ to 18.99″ |
| Gun Platform | M14-Style |
| Operating System | Gas Piston |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 40.33″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | National Match Front / Military Adj Rear |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Twist | 1:11″ |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Length | 18″ |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Parkerized |
| Trigger | Two-Stage National Match |
| Weight | 9.30 lbs |
| Stock Finish | Walnut |
Be the first to review “Springfield Armory AA9122 M1A Scout Squad 308 Win/7.62x51mm 10+1 18″ Black Parkerized Carbon Steel Barrel Black Parkerized Picatinny Rail Steel Receiver Walnut Fixed Stock” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet