The M1A SOCOM 16 takes the M1A platform and shrinks it down to a remarkably compact and portable size. A handy tactical rifle the M1A SOCOM 16 has a specially-engineered 16.25″ barrel that’s mated to the gas system with a proprietary muzzle brake to reduce felt recoil in a big way. It also features the Springfield Armory forward scout-style picatinny mount an enlarged ghost ring aperture rear sight and XS Sights tritium insert in the front sight to give you lightning fast target acquisition capability. The M1A SOCOM 16 CQB features amazing power in a close quarters-sized package. Featuring a short 16.25″ barrel and shortened gas system the CQB is equipped with a pistol-gripped composite stock with an integrated Archangel collapsible five-position buttstock.
Springfield Armory AA9611 M1A SOCOM 16 CQB 7.62x51mm NATO 10+1 16.25″ Black Parkerized Carbon Steel Barrel w/Muzzle Brake M-LOK Forend Black Parkerized Picatinny Rail Steel Receiver Archangel CQB Adjustable Stock AK Style Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,462.24 Original price was: $2,462.24.$1,894.03Current price is: $1,894.03.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Springfield Armory |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | SOCOM 16 CQB |
| Model | M1A |
| Caliber | 7.62x51mm NATO |
| Barrel Length Range | 16″ to 16.99″ |
| Gun Platform | M14-Style |
| Operating System | Gas Piston |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 35.50″- 38.50″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | XS Tritium Post Front / Ghost Ring Rear |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Twist | 1:11″ |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | AK Style |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Description | Archangel CQB Adj |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Length | 16.25″ |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Parkerized |
| Trigger | Two-Stage |
| Weight | 9.20 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Springfield Armory AA9611 M1A SOCOM 16 CQB 7.62x51mm NATO 10+1 16.25″ Black Parkerized Carbon Steel Barrel w/Muzzle Brake M-LOK Forend Black Parkerized Picatinny Rail Steel Receiver Archangel CQB Adjustable Stock AK Style Grip” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet