Springfield’s M1A series of rifles a semi-automatic rifle inspired by the classic U.S. Military M14 offers shooters a chance to own an icon. Descended from the M14 rifle the M1A is a civilian-legal semi-auto version of that revered U.S. Military rifle that dominates the competition fields and the heart of America. The windage and elevation adjustable rear sight makes zeroing the rifle a pleasure while the two-stage military trigger detachable box magazine op-rod and roller cam bolt provide functional ease of operation and faithful reliability.
Springfield Armory MA9106 M1A Standard Issue 308 Win/7.62x51mm 10+1 22″ Black Parkerized Steel Barrel w/Flash Suppressor Black Parkerized Steel Receiver Fixed Black Synthetic Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,959.63 Original price was: $1,959.63.$1,507.41Current price is: $1,507.41.
Availability: 5 in stock
| Brand | Springfield Armory |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Standard Issue |
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Win / 7.62x51mm |
| Barrel Length Range | 22″ to 22.99″ |
| Gun Platform | M14-Style |
| Operating System | Gas Piston |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 44.33″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | National Match Front / Military Adj Rear |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Twist | 1:11″ |
| Grooves | 6 |
| Includes | Magazine / Case |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 22″ |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Parkerized |
| Trigger | Two-Stage |
| Weight | 8.80 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Springfield Armory MA9106 M1A Standard Issue 308 Win/7.62x51mm 10+1 22″ Black Parkerized Steel Barrel w/Flash Suppressor Black Parkerized Steel Receiver Fixed Black Synthetic Stock” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet