The ROMEO7 full-size red-dot sight provides the civilian and armed professional with a robust 1x aiming solution optimized for todays MSR platforms regardless of caliber. The battery life lasts an amazing 62 500 hours (on medium setting) and the low AA battery compartment allows for quick battery replacement without having to remove the sight from the firearm. The high performance lens coating allows for not only excellent light transmission and zero distortion but also allows for the highest possible dot brightness. Features Low Dispersion (LD) glass lens design with high performance coatings for excellent light transmittance and zero distortion. The 2 MOA dot is optimal for close quarters battle to mid-range target engagement. The ROMEO7 includes both a standard QD mount and a low-rise fixed mount to fit a variety of systems. Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 meter) and fog-proof performance. The ROMEO7 was engineered with the centerline of the optical axis at 1.535 above the top of an M1913 Picatinny rail interface for night vision compatibility.
Sig Sauer Electro-Optics SOR71001 Romeo7 Black 1x30mm 2 MOA Red Dot Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$259.99 Original price was: $259.99.$199.99Current price is: $199.99.
Availability: 128 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | Romeo7 |
| Magnification | 1x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | 2 MOA Red Dot |
| Material | 6061 CNC Aluminum |
| Firearm Type | MSR / Carbine |
| Mount Type | M1913 Picatinny Quick Release |
| Field of View | Unlimited |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Objective | 30mm |
| Brightness Settings | 9 Daytime / 2 Night Vision |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | MOTAC-Motion Sensing Technology |
| Battery Size | AA |
| Windage Adjustment | 150 MOA |
| Length | 119.4 mm |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 62 500 Hours |
| Dot Size | 2 MOA |
| Elevation Adjustment | 220 MOA |
| Height | 56 MM |
| Includes | Romeo7 / Battery / Flip-Backs / Thread in Kill Flash / Mount Tool / Quick Detach Mount / Low Profile Mount / Tools |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Width | 51 mm |
| Weight | 12.50 oz |
| Controls | Rear Mounted |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOR71001 Romeo7 Black 1x30mm 2 MOA Red Dot Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.