The JULIET3 3x Magnifier is designed to work as a stand-alone magnification solution or in conjunction with reflex optics. This family of magnifiers is an excellent choice for transitioning from close quarters to intermediate ranged targets. In conjunction with a reflex optic the JULIET3 can be adjusted for height through the use of spacers. It has a PowerCam 90 Mount so it can be quickly flipped to the side for more immediate close quarters scenarios or deployed rapidly to bring targets three times closer. Its quick release mount comes with built-in recoil lugs for repeatable zero. The JULIET3 has a front and rear thread-in lens protector to keep it secure from the elements. Adjustable heights via spacers[1.41″ 1.53″ 1.63″] IPX8 waterproof.
Sig Sauer Electro-Optics SOJ31001 Juliet3 Magnifier Black 3 x 24 mm PowerCam 90 Degree Mount
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$391.94 Original price was: $391.94.$301.49Current price is: $301.49.
Availability: 6 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Red Dot Sights |
| Series | Magnifier |
| Model | Juliet3 |
| Magnification | 3x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny Rail / Quick Release Powercam |
| Field of View | 8 Degrees |
| Objective | 24 mm |
| Eye Relief | 64mm |
| Windage Adjustment | 110 MOA |
| Length | 4.25″ |
| Proofs | Waterproof |
| Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Height | 2.76″ |
| Includes | Juliet3 / PowerCam Mount / Spacers / Lens Cover |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Width | 2.80″ |
| Weight | 12.50 oz |
| Exit Pupil Diameter | 8 mm |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | -2 / +2 |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOJ31001 Juliet3 Magnifier Black 3 x 24 mm PowerCam 90 Degree Mount” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.