Sig Electro-Optics KIL010K-ABS HD GEN II Ballistic Rangefinding Binocular features updated optical system seduces Blue Tint By 95% When Compared To Gen I. Applied Ballistics Elite program with complete AB Bullet Database And Custom Drag Curves. Onboard Environmental Sensors and Digital Compass for Real-Time Ballistic Calculations. 1.50 X 0.60 MRAD and integrated tripod mount.
Sig Sauer Electro-Optics SOK10K12 KILO10K-ABS HD GEN II Ballistic Rangefinder Binocular Flat Dark Earth 10x42mm Circle Reticle/Duplex/Box/Milling Grid
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,509.99 Original price was: $3,509.99.$2,699.99Current price is: $2,699.99.
Availability: 95 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Binoculars |
| Series | Ballistic Rangefinder Binocular |
| Model | KILO10K-ABS HD GEN II |
| Magnification | 10x |
| Reticle | Circle / Duplex / Box + Milling Grid |
| Finish | Flat Dark Earth |
| Field of View | 6.10 Degrees |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 18mm |
| Battery Size | CR2 |
| Length | 5.70″ |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Height | 2.50″ |
| Min Distance | 3 000 Yards |
| Width | 5.0″ |
| Weight | 32 oz |
| Display | Segmented OLED |
| Max Distance | 10 000 Yards |
| Similar Items | BI10 |
| Search Code | SIGO |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOK10K12 KILO10K-ABS HD GEN II Ballistic Rangefinder Binocular Flat Dark Earth 10x42mm Circle Reticle/Duplex/Box/Milling Grid” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.





Reviews
There are no reviews yet