The ROMEO1PRO brings a new level of durability and performance to the miniature open-reflex red dot sight. Its aircraft grade aluminum housing ensures corrosion resistance under the harshest environments and a new upgraded point-source emitter provides increased brightness in day or night conditions with 12 brightness settings. The molded glass aspheric lens has upgraded high performance coatings for superior light transmittance and zero distortion giving you fast responsive target acquisition and accuracy. The ROMEO1PRO includes a ruggedized protective shroud in the box for extreme durability.
Sig Sauer Electro-Optics SOR1P100 Romeo1Pro Black 1x30mm 3 MOA Red Dot Reticle Illuminated
1 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$315.64 Original price was: $315.64.$242.80Current price is: $242.80.
Availability: 200 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | Romeo1Pro |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Reticle | 3 MOA Red Dot Illuminated |
| Material | Aircraft Grade CNC Aluminum |
| Firearm Type | Handgun |
| Mount Type | Sig R2 / DeltaPoint Pro Footprint |
| Adjustment Size | 1.0 MOA |
| Objective | 30mm |
| Brightness Settings | 10 Daytime / 2 Night Vision |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | MOTAC-Motion Sensing Technology |
| Battery Size | CR1632 |
| Windage Adjustment | 100 MOA |
| Length | 46.5 mm |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Power Source | Battery |
| Battery Life | 20 000 Hours |
| Compatible With | M17 / M18 / P320-M17 / P320 XFive Legion / P320 XCompact / P320 XFull / All PRO-CUT Slides / P320 Pro Series |
| Dot Size | 3 MOA |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Height | 27.4 mm |
| Includes | Romeo1Pro / Battery / Torx Head Screws / Stainless Steel Shroud / Sight Cover / Keychain Tool / Torx Wrench / Lens Cloth / Manual |
| Optic Coating | LensArmor / SpectraCoat |
| Width | 31.7 mm |
| Weight | 1.0 oz |
| Controls | Side Mounted |
| Windage Elevation | Adjustable |
1 review for Sig Sauer Electro-Optics SOR1P100 Romeo1Pro Black 1x30mm 3 MOA Red Dot Reticle Illuminated
Add a review Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.




JASON MURRAY (verified owner) –