The Romeo8T is designed for modern MSR platforms and shotguns. It comes standard with solid lens covers and 1/2 hex bolt mount. Users can select from 4 different integrated reticle options (Dot Circle-Dot Dot with Holds Circle-Dot with Holds) The 100 000 + hour battery life is from the readily available CR123 battery is side loading for quick battery replacement. Unlimited eye relief to acquire aiming point and target regardless of eye position behind sight. MOTAC (Motion Activated Illumination) powers up or down when sensing motion. Uses an ultra-efficient red LED illumination for daylight visibility and extended run time. 1.535″ optic mount height. Removable Titanium Shroud for ultimate optic protection from drops and bumps. Waterproof IPX-8 rated and fog-proof.
Sig Sauer Electro-Optics SOR81002 Romeo8T Black 1 x 38 mm 2 MOA Red Ballistic Dot/65 MOA Circle Multi Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,039.99 Original price was: $1,039.99.$799.99Current price is: $799.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | Romeo8T |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Reticle | 2 MOA Red Ballistic Dot / 65 MOA Circle Multi Reticle |
| Material | 7075 T6 Aluminum |
| Firearm Type | Shotgun / MSR / Rifle |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Run Time | 100 000 hrs |
| Field of View | Unlimited |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Objective | 38 mm |
| Brightness Settings | 10 Day / 3 Night |
| Eye Relief | Unlimited |
| Switch Type | Push Button / MOTAC (Motion Activated Illumination) |
| Battery Size | CR123A |
| Windage Adjustment | 100 MOA |
| Length | 3.58″ |
| Proofs | Waterproof / Fog Proof |
| Power Source | Battery |
| Bulb Type | LED |
| Dot Size | 2 MOA / 65 MOA |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Height | 2.53″ |
| Includes | Romeo8T / CR123A Battery / Titanium Shroud / Lens Covers / Mounting Hardware |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Width | 2.21″ |
| Weight | 13.70 oz |
| Controls | Side Mounted |
| Windage Elevation | Adjustable |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOR81002 Romeo8T Black 1 x 38 mm 2 MOA Red Ballistic Dot/65 MOA Circle Multi Reticle” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet