Sig Sauer’s Zulu10 HDX Binoculars were specifically engineered to exceed the demands of the most elite hunters in the world. The Zulu10 HDX combines high-definition and high-transmittance glass lenses for ultra-high image resolution and optimal light transmission. With the help of Sig’s proprietary LensArmor LenShield and SpectraCoat technologies the image generated through the best-in-class Abbe Koenig prism is incredibly sharp from dawn to dusk. The rugged metal chassis and updated rubberized armor provide bombproof durability while maintaining unmatched in-hand comfort. To further improve in-hand comfort and adjustability the locking diopter ring and main focus dial have been updated to sleek anodized aluminum with a textured rubber over mold. Featuring 3-position adjustability and an updated detent system the Zulu10 HDX eyecups are designed to maintain their position throughout frequent movement in and out of bino harnesses.
Sig Sauer Electro-Optics SOZ10004 Zulu10 HDX 15x56mm HDX Abbe-Koenig Prism Coyote Aluminum w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,209.99 Original price was: $2,209.99.$1,699.99Current price is: $1,699.99.
Availability: 10 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Binoculars |
| Series | HDX |
| Model | Zulu10 |
| Magnification | 15x |
| Color | Coyote |
| Material | Aluminum w / Rubber Armor |
| Field of View | 4.50 Degrees @ 100 yds |
| Objective | 56mm |
| Eye Relief | 17.80mm |
| Length | 8.67″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Modes | Scan / Target |
| Height | 2.58″ |
| Includes | Carry Case |
| Optic Coating | LensArmor / SpectraCoat |
| Prism Type | HDX Abbe-Koenig |
| Width | 6.16″ |
| Weight | 2.67 lbs |
| Short Focus | 3 Meters |
| Diopter Adjustment | -4 / +4 |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOZ10004 Zulu10 HDX 15x56mm HDX Abbe-Koenig Prism Coyote Aluminum w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.






Reviews
There are no reviews yet