Sig Electro Optics Zulu6 HDX features HDX glass to enhance light transmission resolution and definition afield.With two modes of optical image stabilization that enhances the users ability to find wild game and targets while glassing off hand. New metal battery cap. The Optical Image Stabilization in both modes electronically cancels out shaking and vibration. User selectable modes; Scan Mode is designed specifically for scanning and griding terrain; Target Mode is designed specifically for locking in on wild game and targets; Target mode increases stability up to 50% allowing you to successfully identify targets once located in Scan mode. Includes bino strap eye covers and nylon case.
Sig Sauer Electro-Optics SOZ6WP12 Zulu6 HDX 12x42mm Roof Prism Flat Dark Earth Magnesium Features Optical Image Stabilization
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,429.99 Original price was: $1,429.99.$1,099.99Current price is: $1,099.99.
Availability: 17 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Binoculars |
| Series | HDX |
| Model | Zulu6 |
| Magnification | 12x |
| Color | Flat Dark Earth |
| Material | Magnesium |
| Field of View | 3.30 Degrees |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 17mm |
| Battery Size | AA |
| Length | 7.08″ |
| Proofs | Waterproof |
| Modes | Scan / Target |
| Height | 2.75″ |
| Includes | Case / Lens Cloth & Covers / Strap |
| Min Distance | 4 Meters |
| Optic Coating | LensArmor / SpectraCoat |
| Prism Type | Roof |
| Width | 4.72″ |
| Weight | 21.50 oz |
| Case | Yes |
| Features | Optical Image Stabilization |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOZ6WP12 Zulu6 HDX 12x42mm Roof Prism Flat Dark Earth Magnesium Features Optical Image Stabilization” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.






Reviews
There are no reviews yet