Sig Sauer’s Zulu8 HDX binoculars utilize Sig’s glass lense apir high definition and high transmission glass for ultra-high resolution and light transmission. The Zulu8 HDX features HDX-Glass to enhance light transmission resolution and definition afield; locking diopter ring and three position adjustable eyecups; IPX7 waterproof and fog-proof rating and can be mounted to tripod using the standard threaded adapter insert. Includes EVA carrying case.
Sig Sauer Electro-Optics SOZ80001 Zulu8 HDX 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Coyote Aluminum w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,039.99 Original price was: $1,039.99.$799.99Current price is: $799.99.
Availability: 38 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Binoculars |
| Series | HDX |
| Model | Zulu8 |
| Magnification | 10x |
| Color | Coyote |
| Material | Aluminum w / Rubber Armor |
| Field of View | 341 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 17mm |
| Length | 5.51″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Height | 5.51″ |
| Includes | Carry Case |
| Optic Coating | LensArmor / SpectraCoat |
| Prism Type | Schmidt-Pechan |
| Width | 5.09″ |
| Weight | 1.57 lbs |
| Case | Yes |
| Short Focus | 6.60 ft |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOZ80001 Zulu8 HDX 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Coyote Aluminum w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.






Reviews
There are no reviews yet