Micro size with macro features. Introducing the JULIET3-MICRO Magnifier. This ultra-compact and lightweight magnifier feature an aircraft-grade CNC aluminum housing and durable dependable IPX-7 waterproof and fog-proof performance. With its high-performance Dielectric coated prism the JULIET3-MICRO Magnifier provides excellent light transmission giving you complete clarity when you need it most.
Sig Sauer Electro-Optics SOJ3M001 Juliet3-Micro Magnifier Black 3x 22 mm 90 Degree Push Button Flip-to-side Mount
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$253.97 Original price was: $253.97.$195.36Current price is: $195.36.
Availability: 7 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Red Dot Sights |
| Series | Magnifier |
| Model | Juliet3-Micro |
| Magnification | 3x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | MSR / Rifle |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Field of View | 6.8Degrees |
| Objective | 22 mm |
| Eye Relief | 2.48″ |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Length | 3.19″ |
| Proofs | Waterproof / Fog Proof |
| Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Height | 2.40″ |
| Includes | Juliet3-Micro / Flip to Side Mount / Spacer Kits / Bikini Lens Cover |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Width | 2.71″ |
| Weight | 9.90 oz |
| Exit Pupil Diameter | 5.7 mm |
| Features | 90ᄚ push-button flip-to-side magnifier mount |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Diopter Adjustment | -2 / +2 |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOJ3M001 Juliet3-Micro Magnifier Black 3x 22 mm 90 Degree Push Button Flip-to-side Mount” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.