The Wraith 4K Mini Digital Riflescope boast a 4K 3840×2160 CMOS sensor the Wraith 4K Mini detects objects up to 300 yards away in the darkest of nights and displays them on a 1280×720 FLCOS screen. Light and compact the Wraith 4K Mini features built-in recorder produces AVI-format videos in 1080p and/or 4K resolution 8x digital zoom full-color HD imaging during the daytime and two digital night vision color palettes (green or black & white) 850nm IR illuminator and first-focal-plane reticle reticle options with 10 SFP 4FFP and colors- black white red blue green cyan orange yellow and magenta USB-C external power connector. The Wraith 4K Mini is a solid aluminum scope that operates in temperatures ranging from 32F to 140F (0 to 60C) shockproof for drops up to 3 ft. IPX6 water resistant and capable of handling recoil up to .308 Winchester. Includes 850nm IR Illuminator focus throw lever battery flip up lens cover eye cup fixed picatinny mount and user manual.
Sightmark SM18041 Wraith 4K Mini Night Vision Riflescope Black 2-16x32mm Illuminated Multi Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$909.96 Original price was: $909.96.$699.97Current price is: $699.97.
Availability: 3 in stock
| Brand | Sightmark |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | 4K Mini |
| Model | Wraith |
| Magnification | 2-16x |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated Multi |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Field of View | 40 ft @ 100 yds |
| Wavelength | 850nM |
| Focal Plane | First |
| Resolution | 4K 3840×2160 |
| Objective | 32mm |
| Rechargeable | Yes |
| Brightness Settings | 2 Day / 2 Night |
| Battery Size | CR123A |
| Windage Adjustment | 350 MOA |
| Zoom | 1x / 2x / 4x / 8x |
| Length | 6.30″ |
| Proofs | Impact / Shock / Waterproof / Weather Resistant |
| Modes | Black / Green / White |
| Power Source | USB-C |
| Battery Life | 2+ hrs |
| Elevation Adjustment | 150 MOA |
| Includes | 850 IR Illuminator / Battery / Eye cup / Fixed Picatinny Mount / Flip Up Lens Cover / Focus Throw Lever / Manual |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Weight | 21.60 oz |
| Display | 1280×720 FLCOS |
| Memory | 256GB |
| Picture or Video | Photo / Video |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Video Settings | AVI 4K / 1080 / 720 |
Be the first to review “Sightmark SM18041 Wraith 4K Mini Night Vision Riflescope Black 2-16x32mm Illuminated Multi Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.


Reviews
There are no reviews yet