Sightmark’s Wraith 4K Monocular is an optic with multi-mounting versatility. Evolved from the Wraith 4K Mini this helmet handheld or rifle-mounted optic provides users with a digital night vision optic that is technologically advanced and potentially hands-free. With 1-8x digital zoom approximately 1.75 hours video with 64gb SD card on 4k@30 quality level video-recording capabilities and a sleek polymer housing this optic represents the future of digital night vision. Its auto-adjusting integrated IR light is ideal for various environmental conditions and its easy mounting and dismounting. Includes battery flip caps eye cups bridge mount user manual and USB cable.
Sightmark SM18050 Wraith 4K Night Vision Hand Held/Mountable Scope Black 1-8x 25mm
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$909.96 Original price was: $909.96.$699.97Current price is: $699.97.
Availability: 3 in stock
| Brand | Sightmark |
| Category | Night Vision Scopes |
| Series | 4K |
| Model | Wraith |
| Magnification | 1-8x |
| Color | Black |
| Material | Aluminum / Polymer |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Field of View | 51 ft @ 100 yds |
| Wavelength | 850nM |
| Resolution | 4K 3840×2160 |
| Objective | 25mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 3″ |
| Battery Size | CR123A |
| Zoom | 1x / 2x / 4x / 8x |
| Length | 6.30″ |
| Proofs | Shock / Waterproof |
| Power Source | USB-C |
| Battery Life | 2+ hrs |
| Height | 2.92″ |
| Includes | Battery / Bridge Mount / Eye Cups / Flip Caps / Manual / USB Cable |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Scope Type | Hand Held / Mountable Scope |
| Weight | 21.60 oz |
| Display | 1280×720 FLCOS |
| Memory | 64GB |
| Picture or Video | Photo / Video |
| Diopter Adjustment | -6 / +3 |
| Video Settings | AVI 4K / 1080 / 720 |
Be the first to review “Sightmark SM18050 Wraith 4K Night Vision Hand Held/Mountable Scope Black 1-8x 25mm” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 16C4O123474011 Comanche-40ER 3APW Night Vision Black 1x
$10,783.50Original price was: $10,783.50.$8,295.00Current price is: $8,295.00. -
AGM Global Vision 16C4O123454011 Comanche-40ER 3AW1 Night Vision Black 1x
$10,133.50Original price was: $10,133.50.$7,795.00Current price is: $7,795.00. -
AGM Global Vision 16C4O123453011 Comanche-40ER 3AL1 Night Vision Black 1x
$9,743.50Original price was: $9,743.50.$7,495.00Current price is: $7,495.00. -
AGM Global Vision 16C4O122454011 Comanche-40ER NW1 Night Vision Black 1x
$6,233.50Original price was: $6,233.50.$4,795.00Current price is: $4,795.00.





Reviews
There are no reviews yet