The Model 2020 Redline bolt-action rifle is designed to deliver lightweight compact suppressor-ready performance. Combining the advanced Grayboe Trekker stock for light weight as well as impressive performance with a carbon fiber jacketed barrel with an advanced muzzle brake topping off a suppressor-ready threaded muzzle. Includes one magazine.
Springfield Armory BAT920308CFGC Model 2020 Redline 308 Win/7.62x51mm 3+1 20″ Mil-Spec Green Cerakote Threaded Barrel & Picatinny Rail Stainless Steel Receiver Olive w/Black Webbing Grayboe Trekker Synthetic Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,940.72 Original price was: $1,940.72.$1,492.86Current price is: $1,492.86.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Springfield Armory |
| Category | Rifles |
| Series | Redline |
| Model | Model 2020 |
| Caliber | 308 Win / 7.62x51mm |
| Barrel Length Range | 20″ to 20.99″ |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 40.50-41.75″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Mil-Spec Green Cerakote |
| Barrel Material | Carbon Fiber Steel |
| Muzzle | SA Radial Brake |
| Twist | 1:10″ |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Trigger Pull Weight | 2.50-5 lbs |
| Application | Field |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Two-Position |
| Thread Pattern | 5 / 8″x24 |
| Stock Description | Grayboe Trekker |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 20″ |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Mil-Spec Green Cerakote |
| Trigger | TriggerTech Adjustable |
| Weight | 6.04 lbs |
| Stock Finish | Olive w / Black Webbing |
Be the first to review “Springfield Armory BAT920308CFGC Model 2020 Redline 308 Win/7.62x51mm 3+1 20″ Mil-Spec Green Cerakote Threaded Barrel & Picatinny Rail Stainless Steel Receiver Olive w/Black Webbing Grayboe Trekker Synthetic Stock” Cancel reply
Related Products
-
Spandau Arms 30001004 RL 308 Win 5+1 20″ Threaded Barrel
$881.91Original price was: $881.91.$678.39Current price is: $678.39. -
Franklin Armory 0010104BLK Antithesis AT-75K 5.56 NATO 20+1 7.50″ Black Nitride Heavy Barrel Aluminum Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Polymer Bravo B5 Stock B5 P-Grip 22K Grip
$1,251.89Original price was: $1,251.89.$962.99Current price is: $962.99. -
Smith & Wesson 14205 1854 30-30 Win 6+1 20″ Stainless Threaded Barrel Stainless Steel Receiver s/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,688.70Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00. -
Smith & Wesson 14453 Stealth Hunter 45-70 Gov 5+1 16.50″ Black Armornite Threaded Barrel Black Armornite Stainless Steel Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Forend Black Fixed Synthetic Stock
$1,818.70Original price was: $1,818.70.$1,399.00Current price is: $1,399.00.




Reviews
There are no reviews yet