Springfield’s M1A series of rifles, a semi-automatic rifle inspired by the classic U.S. Military M14, offers shooters a chance to own an icon. The M1A Scout Squad combines the legendary power and reliability of the M1A with the quick handling and fast sight acquisition of a scout-style rifle. This means your rugged outdoors life just got a whole lot better. From the two-stage military trigger to the aperture-style rear sight (adjustable for windage and elevation), the Scout Squad takes the M1A design and adds a forward mount scope for the added versatility of extended eye relief optics. Its barrel is shortened to 18″, so its short, handy dimensions will never get in the way of your big plans.
Springfield Armory AA9126NT M1A Scout Squad *NY Compliant 7.62x51mm NATO 10+1 18″ Black Parkerized Carbon Steel Barrel Black Parkerized Picatinny Rail Steel Receiver Black Synthetic Fixed Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,140.68 Original price was: $2,140.68.$1,646.68Current price is: $1,646.68.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Springfield Armory |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Scout Squad *NY Compliant |
| Model | M1A |
| Caliber | 7.62x51mm NATO |
| Barrel Length Range | 18″ to 18.99″ |
| Gun Platform | M14-Style |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10 1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 37″ |
| Hand | Right |
| Sights | National Match Front / Military Adjustable Rear |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Twist | 1:11″ |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Ambidextrous |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Length | 18″ |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Parkerized |
| Trigger | Two-Stage |
| Weight | 8.80 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Springfield Armory AA9126NT M1A Scout Squad *NY Compliant 7.62x51mm NATO 10+1 18″ Black Parkerized Carbon Steel Barrel Black Parkerized Picatinny Rail Steel Receiver Black Synthetic Fixed Stock” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet