The M1A Standard Issue 7.62 rifle is available with a subdued black composite stock that is impervious to moisture rot and rough handling. Featuring the rock-solid action of the M1 Garand along with a full-length 1:11″-twist carbon steel barrel and midline ambidextrous safety this hard use gun thrives in rugged spaces. With a length of 44″ and a weight just over 9 lbs. The flash suppressor on the M1A Standard Issue 7.62 rifle keeps the firearm viable in dim light.
Springfield Armory M1A Standard Issue Gear Up Pkg 308 Win/7.62x51mm 10+1 22″ Black Carbon Steel Barrel Black Parkerized Stainless Steel Receiver Fixed Synthetic Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,847.50 Original price was: $1,847.50.$1,421.15Current price is: $1,421.15.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Springfield Armory |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Standard Issue |
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Win / 7.62x51mm |
| Barrel Length Range | 22″ to 22.99″ |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| OAL | 44.33″ |
| Sights | National Match Front / Military Adj Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Twist | 1:11″ |
| Description | Gear Up Pkg |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Length | 22″ |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Parkerized |
| Trigger | Two Stage |
| Weight | 8.08 lbs |
Be the first to review “Springfield Armory M1A Standard Issue Gear Up Pkg 308 Win/7.62x51mm 10+1 22″ Black Carbon Steel Barrel Black Parkerized Stainless Steel Receiver Fixed Synthetic Stock” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.


Reviews
There are no reviews yet