The M1A Standard Issue 7.62 rifle is featuring the rock-solid action of the M1 Garand along with a full-length 1:11″-twist carbon steel barrel and midline ambidextrous safety this hard use gun thrives in rugged spaces. With a length of 44″ and weight just over 9 lbs. this is the life insurance policy that never expires.
Springfield Armory MA9112 M1A Standard Issue GunStuff Exclusive 308 Win/7.62x51mm 10+1/15+1 22″ Black Cerakote Steel Barrel & Picatinny Rail Steel Receiver Fixed GB Black Speckled Synthetic Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,062.32 Original price was: $2,062.32.$1,586.40Current price is: $1,586.40.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Springfield Armory |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Standard Issue |
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Win / 7.62x51mm |
| Barrel Length Range | 22″ to 22.99″ |
| Gun Platform | M14-Style |
| Operating System | Gas Piston |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 15+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 44.30″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | National Match Front / Military Adj Rear |
| Barrel Finish | Black Cerakote |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Twist | 1:11″ |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | OEM |
| Description | GunStuff Exclusive |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 22″ |
| Max Capacity | 15 |
| Receiver Finish | Black Cerakote |
| Trigger | Two-Stage |
| Weight | 9.03 lbs |
| Stock Finish | GB Black Speckled |
Be the first to review “Springfield Armory MA9112 M1A Standard Issue GunStuff Exclusive 308 Win/7.62x51mm 10+1/15+1 22″ Black Cerakote Steel Barrel & Picatinny Rail Steel Receiver Fixed GB Black Speckled Synthetic Stock” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.




Reviews
There are no reviews yet