Today shooters who want the extra features but don’t want to pay match-shop prices can find what they need in the Loaded M1A Series from Springfield Armory. It combines the appearance and tradition of the Standard M1A with all the goodies you want to take the rifle to the next level. The M1A Loaded features a medium-weight premium air-gauged National Match barrel for greater accuracy National Match two-stage trigger and National Match front sight blade and non-hooded National Match rear.
Springfield Armory MA9226NT M1A Loaded *NY Compliant 7.62x51mm NATO 10+1 22″ Black Parkerized Medium National Match Barrel Black Parkerized Steel Receiver Black Synthetic Fixed Stock
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,137.98 Original price was: $2,137.98.$1,644.60Current price is: $1,644.60.
Availability: 2 in stock
| Brand | Springfield Armory |
| Category | Tactical Rifles |
| Series | Loaded *NY Compliant |
| Model | M1A |
| Caliber | 308 Win / 7.62x51mm |
| Barrel Length Range | 22″ to 22.99″ |
| Gun Platform | M14-Style |
| Operating System | Gas Piston |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 41.25″ |
| Hand | Right Hand |
| Sights | National Match Blade Front / Adj Match-Grade Rear |
| Barrel Finish | Black Parkerized |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Twist | 1:11″ |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Medium National Match |
| Barrel Length | 22″ |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Parkerized |
| Trigger | Two-Stage National Match |
| Weight | 8.80 lbs |
| Stock Finish | Black |
Be the first to review “Springfield Armory MA9226NT M1A Loaded *NY Compliant 7.62x51mm NATO 10+1 22″ Black Parkerized Medium National Match Barrel Black Parkerized Steel Receiver Black Synthetic Fixed Stock” Cancel reply
Related Products
-
Kriss USA KV103CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 10mm Auto 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 45 ACP 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99. -
Kriss USA KV453CAP00 Vector CRB Gen3 45 ACP 30+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Folding/Telescoping Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,092.99Original price was: $2,092.99.$1,609.99Current price is: $1,609.99. -
Kriss USA KV903CAP03 Vector CRB Gen3 *CA Compliant 9mm Luger 10+1 16″ Black Nitride Threaded Barrel Alpine Polymer Receiver w/Picatinny Rail M-LOK Handguard Black Fixed Stock Black Polymer Grip Ambidextrous
$2,157.99Original price was: $2,157.99.$1,659.99Current price is: $1,659.99.




Reviews
There are no reviews yet