These Steiner tactical binoculars reflect experience with features ergonomics and visual excellence and rugged reliability that can survive anything. Whether you need a pocket-sized compact for your gear bag or a full-sized model to spot for your shooter the Tactical Series will serve you well. 10x magnification for more power and performance without sacrificing weight or adding bulk to your field gear. Features a roof prism high definition optics N2 injection system and the ClicLoc system. Includes Neoprene neck strap objective cover rain protection cap and gear bag.
Steiner 2004 T1028 Tactical 10x28mm Roof Prism Fast-Close Focus Black Makrolon w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$532.99 Original price was: $532.99.$409.99Current price is: $409.99.
Availability: 1 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Series | Tactical |
| Model | T1028 |
| Magnification | 10x |
| Color | Black |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 266 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 28mm |
| Eye Relief | 14mm |
| Length | 9″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Fast-Close |
| Height | 4.60″ |
| Includes | Neck Strap |
| Prism Type | Roof |
| Width | 4.60″ |
| Weight | 12.70 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 2.80mm |
| Short Focus | 6 ft |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
| Twilight Factor | 17.1 |
Be the first to review “Steiner 2004 T1028 Tactical 10x28mm Roof Prism Fast-Close Focus Black Makrolon w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.





Reviews
There are no reviews yet