The Steiner T1042r Tactical binocular reflect ergonomics and visual excellence that are unsurpassed anywhere and rugged reliability that can survive anything. Its roof prism design is light weight compact and streamlined while high definition optics are specially coated for the highest light transmission sharp edge-to-edge views and contrast even in low light. The Fast-Close-Focus central focusing wheel requires minimal rotation for quick absolute sharpness from close up to infinity. The military grade rubber armoring protects chassis lenses and has N2 injection system which seals 14-psi pressurized dry nitrogen into the optic for fog proof clarity in any condition. A ClicLoc system attaches and releases your neck strap or harness instantly with push button ease. This model features the SUMR targeting reticle system for a small light binocular in a power to match newer 10x rifle scopes. Includes Neoprene neck strap objective cover rain protection cap and gear bag.
Steiner 2005 T1042 Tactical 10x42mm Roof Prism Fast-Close Focus Black Makrolon w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$805.99 Original price was: $805.99.$619.99Current price is: $619.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Series | Tactical |
| Model | T1042 |
| Magnification | 10x |
| Color | Black |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 317 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Length | 6.60″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Fast-Close |
| Height | 6.60″ |
| Includes | Neck Strap |
| Optic Coating | CAT (Color Adjusted Transmission) |
| Prism Type | Roof |
| Width | 7.50″ |
| Weight | 26.40 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 4.20mm |
| Short Focus | 60 ft |
| Diopter Adjustment | -4 / +4 |
| Twilight Factor | 20.5 |
Be the first to review “Steiner 2005 T1042 Tactical 10x42mm Roof Prism Fast-Close Focus Black Makrolon w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.










Reviews
There are no reviews yet.