The Military-Marine binocular is adapted for rugged all-around use. It is light and easy to handle with bright images and a wide field of view for steady viewing even on the move. The floating prism system uses flexible silicone lens mount to absorb severe shock impact and abuse without damage while the Sports-Auto Focus System lets you focus each eyepiece to your vision once then keeps images razor sharp from 20 yards to infinity. The Military-Marine features a Makrolon housing a durable polycarbonate with NBR Long Life rubber armoring creating a lightweight rugged chassis that withstands 11 Gs of impact. Includes comfort neck strap objective covers rain protection cap and carry case.
Steiner 2035 Military-Marine 10x50mm Porro Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$701.99 Original price was: $701.99.$539.99Current price is: $539.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Model | Military-Marine |
| Magnification | 10x |
| Color | OD Green |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 327 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 16mm |
| Length | 12″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Height | 5″ |
| Includes | Lens Cover / Neck Strap / Rain Protection Cap |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Prism Type | Porro |
| Width | 7.20″ |
| Weight | 35.30 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 5mm |
| Short Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
| Twilight Factor | 22.4 |
Be the first to review “Steiner 2035 Military-Marine 10x50mm Porro Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.








Reviews
There are no reviews yet.