The T750 Tactical binocular features a 7X power and bright image perfect for sniper spotters border surveillance patrol car optics and tactical ops day and night. It utilizes Sports-Auto Focus and military ruggedness precision and performance. Includes Neoprene neck strap objective cover rain protection cap and carry case.
Steiner 2052 T750 Tactical 7x 50mm Porro Prism Sports-Auto Focus Black Makrolon w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$675.99 Original price was: $675.99.$519.99Current price is: $519.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Series | Tactical |
| Model | T750 |
| Magnification | 7x |
| Color | Black |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 356 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 50mm |
| Length | 8.15″ |
| Proofs | Waterproof |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Height | 5.11″ |
| Includes | Neck Shoulder Strap / Case / Lens Covers / Rain Guard / Cleaning Cloth |
| Prism Type | Porro |
| Width | 8.14″ |
| Weight | 20.50 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 7.10mm |
| Short Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
| Twilight Factor | 18.7 |
Be the first to review “Steiner 2052 T750 Tactical 7x 50mm Porro Prism Sports-Auto Focus Black Makrolon w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.






Reviews
There are no reviews yet.