The T856r next evolutionary step in lowlight binoculars. This technology combined with Steiner’s Sports-Auto Focus produces the ultimate optic for low-light observation. Light transmission of 96+%. Features the SUMR reticle that offers fine graduations for accurately measuring target size or distance and Sports-Auto Focus set each eyepiece to your vision and everything from 20 yards to infinity is razor sharp-day or night. Includes Neoprene neck strap objective cover rain protection cap and carry case.
Steiner 2053 T856r 8x56mm SUMR Reticle Sports-Auto Focus Black Makrolon w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,949.99 Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99.
Availability: 1 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Model | T856r |
| Magnification | 8x |
| Color | Black |
| Reticle | SUMR |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 441 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 56mm |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Includes | Neck Shoulder Strap / Case / Lens Covers / Rain Guard / Cleaning Cloth |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Width | 8.27″ |
| Weight | 38.90 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 7mm |
| Short Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
Be the first to review “Steiner 2053 T856r 8x56mm SUMR Reticle Sports-Auto Focus Black Makrolon w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.







Reviews
There are no reviews yet