Steiner’s M830r is the standard binocular of many armies in the world. The Military Series binoculars are built to stringent military specifications ruggedly designed for the fiercest conflicts and toughest environments. Light and easy to handle with high definition lenses for bright images and a wide field of view for steady viewing even on moving vehicles. Includes the precision mil radian ranging reticle. Features a floating prism system compact design shifts the center of gravity into the palms for comfortable long-time observation Sports-Auto Focus System Makrolon housing is durable polycarbonate with NBR Long Life rubber armoring creating a lightweight rugged chassis that withstands 11 Gs of impact Makrolon housing and N2 Injection system seals 14-psi pressurized dry nitrogen into the optic for fog proof clarity in any condition from artic cold to desert heat. Includes neck strap objective cover and rain protection cap.
Steiner 2640 M830r 8x30mm Mil Radian Ranging Reticle Floating Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,403.99 Original price was: $1,403.99.$1,079.99Current price is: $1,079.99.
Availability: 1 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Model | M830r |
| Magnification | 8x |
| Color | OD Green |
| Reticle | Mil Radian Ranging |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 392 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 30mm |
| Eye Relief | 20mm |
| Length | 2.20″ |
| Proofs | Fog / Water / Weather Proof |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Includes | Lens Cover / Neck Strap / Rain Protection Cap |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Prism Type | Floating |
| Width | 6.70″ |
| Weight | 18.70 oz |
| Case | No |
| Exit Pupil Diameter | 3.80mm |
| Short Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
Be the first to review “Steiner 2640 M830r 8x30mm Mil Radian Ranging Reticle Floating Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.






Reviews
There are no reviews yet