The Steiner M750r for when tactical operations take place in challenging conditions. Proven on missions from extreme darkness to high altitude sun arctic cold to desert heat they give you exactly the optical capabilities you need: mid-90% light transmission image clarity from edge to edge range-finding reticle protection if desired. Offers exceptionally bright images in all light conditions especially useful for nighttime ops. Crisp resolution and a wide field of view help you locate and identify targets faster and more accurately. Features floating Prism system Sports-Auto Focus System N2 Injection system cylindrical eyecups NBR Rubber Armoring Makrolon housing and a Ranging Reticle- a versatile ranging reticle found on all “r” models that be used to judge both the height and distance to a target. Includes neck strap objective cover and a rain protection cap.
Steiner 2650 M750r Tactical 7x50mm Range Finding Reticle Floating Prism Green Rubber Armor Makrolon
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,670.49 Original price was: $1,670.49.$1,284.99Current price is: $1,284.99.
Availability: 4 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Series | Tactical |
| Model | M750r |
| Magnification | 10x |
| Color | OD Green |
| Reticle | Range Finding |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 392 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 22mm |
| Length | 3″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Height | 5.50″ |
| Includes | Lens Cover / Neck Strap / Rain Protection Cap |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Prism Type | Floating |
| Width | 8.10″ |
| Weight | 36.90 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 7.10mm |
| Short Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
| Twilight Factor | 18.7 |
Be the first to review “Steiner 2650 M750r Tactical 7x50mm Range Finding Reticle Floating Prism Green Rubber Armor Makrolon” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.







Reviews
There are no reviews yet.