The Steiner M1050r/LPF 10×50 for when tactical operations take place in challenging conditions these are the optics to count on. Proven on missions from extreme darkness to high-altitude sun arctic cold to desert heat they give you exactly the optical capabilities you need: mid-90% light transmission image clarity from edge to edge even integrated compass range-finding or custom reticles and laser protection if desired. Ideal for open terrain and mountainous or hilly country. Features floating Prism System Sports-Auto Focus System N2 Injection system cylindrical eyecups NBR Rubber Armoring Makrolon housing and a Ranging Reticle- a versatile ranging reticle found on all “r” models that be used to judge both the height and distance to a target. Includes neck strap objective cover and a rain protection cap.
Steiner 2663 M1050 Laser Protection Filter 10x50mm SUMR Military Ranging Reticle Floating Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,806.99 Original price was: $1,806.99.$1,389.99Current price is: $1,389.99.
Availability: 7 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Series | Laser Protection Filter |
| Model | M1050 |
| Magnification | 10x |
| Color | OD Green |
| Reticle | SUMR Military Ranging |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 392 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 50mm |
| Length | 12″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Height | 5″ |
| Includes | Lens Cover / Neck Strap / Rain Protection Cap |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Prism Type | Floating |
| Width | 8.10″ |
| Weight | 35.30 oz |
| Exit Pupil Diameter | 5mm |
| Short Focus | 66 ft |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
| Twilight Factor | 22.4 |
Be the first to review “Steiner 2663 M1050 Laser Protection Filter 10x50mm SUMR Military Ranging Reticle Floating Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.







Reviews
There are no reviews yet.