The M830r Laser Rangefinder 1535nm ranges farther for targeting accuracy. It calculates target distance from 50 meters to beyond 6 000 meters using a wavelength invisible to your adversary’s night vision devices. Features Sports-Auto Focus System lets you focus each eyepiece to your vision once then keeps images razor sharp from 20 yards to infinity Floating Prism System uses flexible silicon lens mount to absorb every shock impact and abuse without damage; Ergonomic Design shifts the center of gravity into the palms for comfortable long-time observation; fog proof clarity in any condition from artic cold to desert heat; NBR Rubber Armoring is durable slip-proof and noiseless to ensure secure chassis-protecting grip in all conditions and Makrolon housing is durable polycarbonate with NBR Long Life rubber armoring creating a lightweight rugged chassis that withstands 11 Gs of impact. Impervious to harsh conditions for generations of trusted use. Includes case cleaning cloth neck strap objective cover rain guard and shoulder strap.
Steiner 2681 M830r LRF 1535nm 8x30mm Floating Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor Features Tripod Mount
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$16,509.99 Original price was: $16,509.99.$12,699.99Current price is: $12,699.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Series | LRF 1535nm |
| Model | M830r |
| Magnification | 8x |
| Color | OD Green |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 438 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 30mm |
| Close Focus | 66 ft |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 12″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Height | 4.50″ |
| Includes | Neck Shoulder Strap / Case / Lens Covers / Rain Guard / Cleaning Cloth |
| Optic Coating | 7.10mm |
| Prism Type | Floating |
| Width | 6.70″ |
| Weight | 33 oz |
| Case | Yes |
| Exit Pupil Diameter | 3.75mm |
| Features | Tripod Mount |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
| Max Distance | 6 564 yds |
| Twilight Factor | 15.5 |
Be the first to review “Steiner 2681 M830r LRF 1535nm 8x30mm Floating Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor Features Tripod Mount” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.





Reviews
There are no reviews yet.