The Steiner M1580 Reticle & Compass is for visual efficiency extended-viewing comfort and object detail. Traditional spotting scopes cant compare to these high power military binoculars. Originally developed for perimeter and border patrol applications they now serve military and law enforcement agencies around the world. The massive 80mm objective lenses and unmatched Steiner quality deliver far superior low-light performance and image acuity for artillery teams SEAL missions surveillance missions air traffic controllers forest fighters and naval patrols. Integrates a large HD stabilized compass for accurate bearings fluid damped to eliminate degree variance while underway in a vehicle or ship. Features a versatile ranging reticle found on all “r” models that be used to judge both the height and distance to a target. Floating Prism System uses flexible silicone lens mount to absorb severe shock impact and abuse without damage Multi-Coated Optics are state-of-art for brighter picture higher contrast and sharply contoured images with natural color definition Sports-Auto Focus System lets you focus each eyepiece to your vision once then keeps images razor sharp from 20 yards to infinity Makrolon housing is durable polycarbonate with NBR Long Life rubber armoring creating a lightweight rugged chassis that withstands 11 Gs of impact. Includes tripod mount neck strap objective cover and rain protection cap.
Steiner 2693 M1580 Reticle & Compass 15x80mm Range Finding Reticle Floating Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor Features Compass
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,145.99 Original price was: $3,145.99.$2,419.99Current price is: $2,419.99.
Availability: 1 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Binoculars |
| Series | Reticle & Compass |
| Model | M1580 |
| Magnification | 15x |
| Color | OD Green |
| Reticle | Range Finding |
| Material | Makrolon w / Rubber Armor |
| Field of View | 216 ft @ 1 000 yds |
| Objective | 80mm |
| Eye Relief | 13mm |
| Battery Size | 1.5V 350 |
| Length | 4.10″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Focus Type | Sports-Auto |
| Includes | Lens Cover / Neck Strap / Rain Protection Cap |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Prism Type | Floating |
| Width | 8.90″ |
| Weight | 69.30 oz |
| Exit Pupil Diameter | 5.30mm |
| Features | Compass |
| Short Focus | 197 ft |
| Diopter Adjustment | + / -5 |
| Twilight Factor | 34.6 |
Be the first to review “Steiner 2693 M1580 Reticle & Compass 15x80mm Range Finding Reticle Floating Prism Sports-Auto Focus OD Green Makrolon w/Rubber Armor Features Compass” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40003 BUKNOCULARS PRIME BINOS
$714.99Original price was: $714.99.$549.99Current price is: $549.99. -
Hawke Sport Optics 34124 Vantage 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$233.99Original price was: $233.99.$179.99Current price is: $179.99. -
Hawke Sport Optics 34122 Vantage 8x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$220.99Original price was: $220.99.$169.99Current price is: $169.99. -
Hawke Sport Optics 35103 Nature-Trek 10x42mm BaK-4 Roof Prism Green
$298.99Original price was: $298.99.$229.99Current price is: $229.99.







Reviews
There are no reviews yet.