Steiner brings battle-proven durability and mil-spec ruggedness to pistol red dots with the MPS (Micro Pistol Sight). All-metal construction and enhanced sidewalls completely seal in the emitter. A recessed window with a metal hood blocks objects from reaching the front lens making this one of the toughest pistol sights ever created. The MPS is compact and lightweight offering Steiner quality glass and a robust feature set including 8 brightness levels user-selectable auto-off and 13 000 hours of battery life. The 1X magnification offers an undistorted image for both eyes open operation and complete situational awareness. The MPS is compatible with most optic-ready pistols and base plate adapters on the market.
Steiner 8700MPSFDE Micro Pistol Sight Flat Dark Earth 1x20mm x 16mm 3.3 MOA Red Dot Reticle Features 13 Hour Auto Shutoff
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$779.99 Original price was: $779.99.$599.99Current price is: $599.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Steiner |
| Category | Red Dot Sights |
| Model | Micro Pistol Sight |
| Magnification | 1x |
| Color | Flat Dark Earth |
| Reticle | Red Dot |
| Firearm Type | Pistol |
| Mount Type | Aimpoint Acro Footprint |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Objective | 20mm x 16mm |
| Brightness Settings | 6 Day / 2 Night |
| Switch Type | Push Button |
| Battery Size | CR1632 |
| Windage Adjustment | 90 MOA |
| Length | 2.17″ |
| Proofs | Fog / Water / Weather Proof |
| Parallax Adjustment | Parallax Free 10m-150m |
| Power Source | Adjustable |
| Battery Life | 13 000 hrs |
| Dot Size | 3.3 MOA |
| Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Height | 0.63″ |
| Width | 0.83″ |
| Weight | 2.05 oz |
| Features | 13 Hour Auto Shutoff |
| Windage Elevation | Adjustable |
| Search Code | STEINER |
| Similar Items | SCPDOT |
Be the first to review “Steiner 8700MPSFDE Micro Pistol Sight Flat Dark Earth 1x20mm x 16mm 3.3 MOA Red Dot Reticle Features 13 Hour Auto Shutoff” Cancel reply
Related Products
-
Viridian 9850042 RFX11 1x16mm x 22mm 3 MOA Micro Green Dot Reticle Picatinny Rail Mount Shield RMSc Footprint
$232.70Original price was: $232.70.$179.00Current price is: $179.00. -
TRJ 700818 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TFF
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700817 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG NO TRITM
$807.61Original price was: $807.61.$621.24Current price is: $621.24. -
TRJ 700816 RM06 TYPE2 M17/18 MNT INTEG BRGHT/TIFF
$828.67Original price was: $828.67.$637.44Current price is: $637.44.


Reviews
There are no reviews yet.